Ko je bio u Rimu, a nije video Koloseum kao da i nije bio u Rimu, kažu oni koji znaju o kako veličanstvenom spomeniku je reč. Koloseum je najveći amfiteatar ikada izgrađen i simbol je starorimskog duha. Sagradjen je 80. godine nove ere i bio je glavno mesto za održavanje gladijatorskih borbi. Na njemu su se odvijale i druge, uvek brutalne borbe, u doba Rimskog carstva. Izvorno je nazvan "Flavijev amfiteatar", po kolosalnoj bronzanoj skulpturi cara Nerona, visokoj čak 40 metara, koja se nalazila ispred amfiteatra. Iako se u to vreme većina arena gradila izvan gradskih središta, careva težnja bila je napraviti grandioznu građevinu u srcu Rima. Svečanost otvaranja trajala je punih 100 dana. Postojalo je čak 76 ulaza u Koloseum. U njemu su se održavali razni sportovi na suvom, ali i na vodi, mada su najpoznatije bile borbe gladijatora i zveri. Ulaz je bio slobodan gotovo za sve rimske građane, a zavisno od toga gde su sedeli na tribinama bilo je moguće videti kakav status gledaoci uživaju u društvu. Što ste bili bliže borilačkoj areni, to ste bili "važniji". Ulaz je bio zabranjem grobarima, glumcima i bivšim gladijatorima. Legenda kaže da su održavane i pomorske bitke s pravim brodovima. Koloseum svoj današnji oblik "duguje" požarima i zemljotresima, a najviše činjenici da je tokom srednjeg veka služio kao građevinski materijal za druge gradske građevine. "Zdravo Cezare, pozdravljaju te oni koji će umreti", tako su u antičkom Rimu gladijatori svaki put pre borbe pozdravljali cara. Gladijatori su iz borilišta vrlo retko izlazili živi.
**Settimana dei Beni Culturali – koji se održava u aprilu kada su javni muzeji i
druga zanimljiva mesta poput galerija otvoreni za posetioce i ulaz se ne plaća.
**Fiera Internazionale di Roma - (Rome International Trade Fair) održava se
između maja i juna. Ovo je jedan od bitnijih sajmova u regionu.
**Festa di San Giovanni – uključuje ples i pevanje do kasno u noć, a održava se
u junu.
**Estate Romana - (Rimsko leto) je uzbudljiv letnji festival koji se održava
krajem juna pa do kraja septembra gde se stotine raznovrsnih kulturnih i
muzičkih događaja održava u parkovima,
trgovima i ulicama širom grada.
**Festa di Noantri – održava se sredinom jula gde su Viale Trastevere i okolne
ulice zatvorene za automobile. Obeležava se velikim vatrometom a održava se do
zore.
**Carnevale – je karneval u Piazza Navona održava se oko 05. januara pa sve do
narednog dana.
**Svakog septembra i oktobra - Roma Europa Festival od 1986. predstavlja
tradicionalni festival
moderne umetnosti, pozorišta, muzike i plesa;
**Svakog oktobra - Festival Romics je festival stripa i crtanih filmlova;
**Svakog oktobra - Roma Jazz Festival je internacionalni festival džez muzičara;
**Svakog jula - Donna Sotto le Stelle je skup najpoznatijih dizajnera,modela i
kreacija na jednom mestu;
**Golden Gala of Athletics in Rome - spektakularan sportski dogadjaj, takmičenja
u najpoznatijim atletskim disciplinama za nagradu od 1.000.000 dolara;
**Beethoven Festival - muzički festival u čast slavnog kompozitora.
Rim je prava klasična atrakcija kada je u pitanju šoping a posebno onaj vezan za odevanje, kožne predmete, antikvitete, rukotvorine… Brendove poput Bulgari, Cartier, Chanel, Armani i Hermes možete pronaći u Via Condetti, Via Borgognona, Via Frattina, Via Sistina i oko Piazza di Spagna. Druge poznate šoping ulice uključuju kilometar dugačku Via del Corso sa svojim brojnim kožnim i modnim odevnim predmetima. U ulicma između Corsa i Piazza di Spagna prepune su butika.Butici su obično zatvoreni ponedeljkom ujutro osim u letnjim mesecima kada su zatvorene subotom popodne.

Stanovništvo i religije u Italiji
Italija ima oko 58.462.375 stanovnika. Od toga čak 67% stanovništva živi u gradovima. Najveće migracije iz nerazvijenih predela u gradove zabeležene su od 1950. godine do 1960. godine. U Evropi, Italijani su ljudi koji najduže žive posle Grka i Šveđana. Kao jedan od mogućih razloga navodi se italijanska kuhinja. Muškarci u proseku žive 78, a žene 83 godine.
Katolici- oko 80% stanovništva
Ostale religije- oko 3,6% stanovništva
Jevrejske veroispovesti- oko 35.000 pristalica
Jehovini svedoci- 231.226 pristalica
Treba spomenuti da je Katolička crkva tradicionalno veoma jaka u Italiji.
Ustavom iz 1948. godine, Italiju čini 20 regija, koje su utemeljene na osnovu različitih društvenih, kulturnih, geografskih i privrednih kriterijuma. Tim Ustavom, regijama je zagarantovana odredjena količina samostalnosti. Pet regija imaju poseban status samostalnosti, a to su sledeće regije: Furlanija-Julijska krajina, Sardinija, Sicilija, Trentino-Južni Tirol i Dolina Aoste. Trentino-Južni Tirol ima dva glavna grada. Svaka od ovih regija ima svoj parlament i vladu, na čijem se čelu nalazi predsednik.
Oblik zemlje podseća na čizmu, dok Sicilija asocira na trougao. Kroz celo poluostrvo se prostiru Apenini, dok na severu jedan deo Alpa pripada Italiji. Najviši vrh Italije je Mon Blan visine 4748 m. Duž zapadne Italijanske obale prostiru se sledeće rivijere: Italijanska Rivijera, Etrurska Rivijera i Napuljska Rivijera. Po, Arno i Tibar su najduže reke u Italiji. U najveća jezera se ubrajaju jezero Garda, jezero Madjore, jezero Komo. Pored Vezuva koji je na samom poluostrvu, veoma su poznati Etna i Stromboli kao i još mnogo manjih vulkana.